Kopydło (Wisła)


Kopydło to jedna z charakterystycznych jednostek strukturalnych w malowniczej miejscowości Wisła, położonej w województwie śląskim. Ta niewielka, ale znacząca część miasta stanowi najbardziej wysuniętą na północ lokalizację osiedla Głębce (nr 4). Obszar Kopydła obejmuje niezwykle urokliwy odcinek doliny potoku Kopydło oraz sporą część długości ulicy Kopydło, otoczonej przez wspaniałe ukształtowanie terenu, które wzbogacają sąsiednie osiedla: Kobylą po stronie zachodniej oraz grzbiet Groniczka po stronie wschodniej.

Wzdłuż doliny potoku Kopydło przebiega ważna droga komunikacyjna nr 941, łącząca Wisłę z przełęczą Kubalonką oraz Istebną. Niewiele wyżej, na stokach Kobylej, zlokalizowana jest linia kolejowa prowadząca z Goleszowa do Wisły Głębiec. Na obszarze Kopydła znajduje się kolejowy przystanek Wisła Kopydło, co czyni tę lokalizację dostępną dla turystów oraz mieszkańców.

W historii Kopydła warty uwagi jest pierwszy zapis z drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to nazwa „Feld (...) uber dem Fluß Kopidla” została odnotowana w 1771 roku. W ciągu kolejnych lat pojawiały się różne formy nazwy, aż do 1900 roku, kiedy ustalono wersję Kopydła. Osiedle zaczęło szybko rozwijać się w okresie międzywojennym, w szczególności w latach 30-tych, kiedy to zbudowano szosę przez Kubalonkę oraz linię kolejową do Głębców. Wówczas rozpoczęła się budowa pierwszych willi i pensjonatów, w tym znanej willi w stylu witkiewiczowskim - „Wierchy”, usytuowanej pod grzbietem Groniczka. Czas ten przyniósł regułę społecznego życia, zaowocował również otworzeniem stylowej, drewnianej restauracji „Turystyczna”, znanej z regularnych dancingów, a nazwa przystanku autobusowego „Wisła Głębce Turystyczna” nawiązuje do tego okresu.

Na obszarze Kopydła znajduje się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta (ul. W. Reymonta 2), wpisany w historię szkoły zawodowej w Wiśle, która zaczęła się kształtować podczas rozwoju turystyki w regionie. W 1936 roku powstała tu Szkoła Przysposobienia Hotelarskiego, oferująca jednoletnie kursy w zakresie hotelarstwa i żywienia. Po II wojnie światowej, w 1947 roku zmieniono ją w trzyletnie Gimnazjum Hotelarskie, następnie w 1951 roku powołano czteroletnie Technikum Gospodarcze, którego kontynuacją była Zasadnicza Szkoła Zawodowa utworzona w 1957 roku oraz Technikum Gastronomiczne (popul. „Patelniok”), które rozpoczęło działalność w 1968 roku. Całość zespołu szkół znalazła swój nowoczesny budynek w Kopydle w 1969 roku, co pozwoliło absolwentom na zatrudnienie w licznych obiektach w Wiśle, Ustroniu oraz w hotelach na terenie całego kraju.

Teren Kopydła charakteryzuje się również obecnością klasztoru oo. salezjanów oraz kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. W historii regionu ważną rolę odgrywała także Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, działająca w latach 1945–1991, a nieco później Strażnica Straży Granicznej w Wiśle, która funkcjonowała w latach 1991–2003.

Na stoku u podnóża Kobylej, ponad torami kolejowymi, usytuowany jest niewielki ośrodek narciarski „Pasieki”. Kopydło jest również znane jako miejsce urodzenia oraz długotrwałego miejsca zamieszkania Adama Małysza, czołowego polskiego skoczka narciarskiego. W tej dzielnicy znajduje się popularny bar „U Bociana”, który w czasach największych sportowych sukcesów Małysza gromadził jego fanów oraz miłośników sportu.


Oceń: Kopydło (Wisła)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:19