Karol Pinkas, urodzony 13 lutego 1950 roku w Wiśle, był znaczącą postacią w świecie szachów w Polsce. Jego pasja do tej dyscypliny oraz zaangażowanie w rozwój szachów uczyniły go uznawanym ekspertem w swoim fachu.
Niestety, zmarł 7 czerwca 2023 roku, również w Wiśle, co stanowi wielką stratę dla polskiego środowiska szachowego.
Był nie tylko mistrzem międzynarodowym, zdobytym w 1986 roku, ale także wpływowym trenerem, który inspirując młodych szachistów, przyczynił się do ich rozwoju i sukcesów w tej wymagającej grze.
Kariera szachowa
Karol Pinkas rozpoczął swoją karierę szachową w 1973 roku, kiedy to po raz pierwszy znalazł się w finale mistrzostw Polski seniorów, kończąc zmagania na XII miejscu w Gdyni. Z biegiem lat stał się stałym uczestnikiem finałów, występując w nich aż dziewięciokrotnie do 1993 roku. Najlepszy wynik osiągnął w 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zajął VI lokatę.
W połowie lat 70. Pinkas zaczął wyróżniać się w ogólnopolskich turniejach szachowych, odnosiąc istotne sukcesy. W 1976 roku zajął I miejsce w otwartym turnieju w Świeradowie-Zdroju, rywalizując m.in. z Krzysztofem Pytlem oraz Zbigniewem Szymczakiem. Dodatkowo, w tym samym roku zdołał wywalczyć II miejsce w międzynarodowym turnieju w Katowicach. W 1980 roku zajął II miejsce zarówno w Białymstoku, jak i w turnieju open we Wrocławiu.
W roku 1981 Karol Pinkas samodzielnie triumfował w kolejnym turnieju open w Świeradowie-Zdroju, wyprzedzając Zbigniewa Jaśnikowskiego. Rok później, w 1982 roku, osiągnął zwycięstwo w Pucku oraz II miejsce w Słupsku. W 1985 roku z kolei zdobył pierwsze miejsce w Mysłowicach oraz podzielił II lokatę w Katowicach, rywalizując z takimi szachistami jak Jan Przewoźnik i Jacek Bielczyk. Wyniki te pozwoliły mu na zdobycie norm na tytuł mistrza międzynarodowego.
W 1989 roku Pinkas zdobył tytuł wicemistrza Polski w szachach błyskawicznych, a w 1993 roku w Katowicach zagrał partie ze słuchaczami Polskiego Radia. Jego ambicje nie wygaśnięły, ponieważ w 2002 roku zajął I miejsce w Jaworznie, a w następnym roku odniósł kolejne zwycięstwo w tym samym mieście. W 2005 roku zajął II miejsce w Chrzanowie, plasując się za Dariuszem Mikrutem.
Karol Pinkas osiągnął najwyższy ranking w swojej karierze 1 stycznia 1983 roku, kiedy to zdobył 2405 punktów, co dało mu 9-10 miejsce wśród polskich szachistów. Poza turniejowym dorobkiem, odnosił również sukcesy w szachach korespondencyjnych, wygrywając tytuł indywidualnego mistrza Polski w 1978 roku. W październiku 2006 roku miał 2383 punkty na liście rankingowej ICCF.
Warto również zaznaczyć, że Pinkas posiada II klasę trenerską i aktywnie trenuje młodych adeptów szachów w Jaworznickim Klubie Szachowym. Jest także współautorem książki pod tytułem Śląskie Ciekawostki Szachowe, w której przedstawia historię i zasady szachów na Śląsku w dwóch językach: śląskim i polskim.
Przypisy
- Karol Pinkas (ur. 13.02.1950 r. – zm. 07.06.2023 r.)
- JanJ. Przewoźnik JanJ., ZbigniewZ. Hurnik ZbigniewZ., KarolK. Pinkas KarolK., Śląskie ciekawostki szachowe, Integracja, 2017, ISBN 978-83-935934-3-9.
- Księga Jubileuszowa JKSZ-MCKiS Jaworzno, G&G Wydawnictwo, 2001.
- Z historii korespondencyjnych mistrzostw Polski w szachach [online] [dostęp 06.02.2007 r.]
- Szachista 5/1993 str.152
- FIDE rating history :: Pinkas, Karol
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Łukasz Sztuka | Gustaw Bujok | Józef Kocyan | Mateusz Wantulok | Jakub Michalczuk | Rafał Śliż | Adam Małysz | Paweł Słowiok | Janusz Rokicki | Marek Matuszek | Mieczysław Sikora | Jan Raszka (narciarz) | Jan Kawulok (narciarz)Oceń: Karol Pinkas