Nadleśnictwo Wisła to ważna jednostka organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych, która funkcjonuje w obrębie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z siedzibą w Katowicach.
Głównym miastem, które pełni rolę lokalizacji tego nadleśnictwa, jest Wisła, znana z malowniczych krajobrazów i bogatej przyrody.
Historia Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Wisła ma swoją interesującą historię sięgającą aż 1973 roku, kiedy to powstało z połączenia dwóch wcześniejszych jednostek – Nadleśnictwa Wisła oraz Istebna. Przedtem, przez wiele wieków, tereny te były w posiadaniu książąt śląskich z rodu Piastów. Lasy, które obecnie znajdują się w granicach nadleśnictwa, należały do nich aż do roku 1630.
W okresie do I wojny światowej, lasy te przekształciły się w dobra koronne dynastii Habsburgów. W tym czasie podlegały administracji tak zwanej Komory Wrocławskiej, a po roku 1826, jednostka ta została zamieniona na Komorę Cieszyńską.
Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, tereny Śląska Cieszyńskiego przeszły na własność Skarbu Państwa. W związku z tym utworzono wtedy dwie niezależne jednostki leśne: Nadleśnictwo Wisła oraz Nadleśnictwo Istebna. Obie jednostki zaczęły działać pod nadzorem Zarządu Lasów Państwowych w Cieszynie, co przyczyniło się do lepszej organizacji i zarządzania lasami w tym regionie.
Warunki geograficzno-przyrodnicze
Nadleśnictwo Wisła znajduje się w malowniczym regionie Karpat, konkretnie w Karpackiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej. Obszar ten przynależy do Dzielnicy Beskidu Śląskiego oraz Małego.
- Całkowita powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 8830 ha, zorganizowana w dwóch obrębach: Wisła oraz Istebna, które są podzielone na 13 różnych leśnictw, takich jak Malinka, Podmalinka, Czarne, Barania, Przysłup, Dziechcinka, Łabajów, Olza, Beskidek, Gańczorka, Bukowiec, Jaworzynka i Zapowiedź.
- Siedliska leśne są zróżnicowane, z dominacją lasów górskich na poziomie 89% oraz borów górskich, które zajmują 11% tego terenu.
- Wśród głównych gatunków drzew, które tworzą lasy tego nadleśnictwa, świerk stanowi imponujące 97%, podczas gdy buk i jodła mają odpowiednio 2% oraz 1%.
- Nadleśnictwo Wisła sprawuje także nadzór nad lasami niepaństwowymi, które zajmują powierzchnię 3834 ha.
- Obszar nadleśnictwa jest również interesujący pod względem hydrologicznym, gdyż przez jego teren przebiega wododział między morzem Czarnego a Bałtykiem.
- Gleby w tym regionie powstały w wyniku wietrzenia warstw godulskich oraz istebnańskich płaszczowiny śląskiej, które są częściami formacji kredy środkowej i górnej. Najbardziej powszechnym typem gleb są gleby brunatne kwaśne. Dodatkowo występują gleby brunatne górskie oraz bielicowe.
- Wszystkie lasy w obrębie Nadleśnictwa klasyfikowane są jako lasy ochronne.
- Wysokość lasów wahają się od 450 do 1220 m nad poziomem morza.
- Średni wiek drzewostanów w tym rejonie wynosi 70 lat, a przeciętna zasobność to 366 m³ na 1 ha, z kolei przeciętny roczny przyrost drzewostanu wynosi 5,28 m³ na 1 ha.
Ochrona przyrody
Obszar Nadleśnictwa Wisła znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, co ma istotne znaczenie dla ochrony cennych ekosystemów. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa, które wchodzą w skład parku, wynosi 7481 ha, co stanowi 86% jego całkowitej powierzchni. Na tym terenie występuje kilka unikalnych rezerwatów przyrody, które mają na celu zachowanie bogactwa flory i fauny regionu.
Wśród nich wyróżnia się:
- Rezerwat przyrody Barania Góra – częściowy rezerwat o powierzchni blisko 380 ha, ustanowiony dla ochrony naturalnego obszaru źródłowego rzeki Wisła oraz górskiego lasu mieszane, który przechodzi w bór wysokogórski,
- Rezerwat przyrody Wisła – utworzony w 1959 roku, również częściowy, ma na celu ochronę pstrąga potokowego oraz jego naturalnego środowiska, obejmujący potoki Czarna i Biała Wisełka oraz Malinkę i ich dopływy.
Na terenach Nadleśnictwa znajdują się także pomniki przyrody nieożywionej, takie jak grupy ostańców w postaci skał grzybowych oraz charakterystyczne wychodnie skalne. Warto wspomnieć o jaskiniach Malinowskiej i Salmopolskiej, które również wpisują się w bogaty krajobraz regionu.
Ochrona najcenniejszych drzewostanów świerkowych jest priorytetem w gospodarce leśnej Nadleśnictwa. W takich obszarach wyłączono użytkowanie rębne, a drzewa te tworzą bazę reprodukcyjną. W latach, gdy przyrody obfituje w nasiona, zbiera się z nich szyszki i zrazy. Powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych rozciąga się na 324 ha, a w ich skład wchodzi 117 drzew doborowych. Gospodarcze drzewostany nasienne zajmują 638 ha, a uprawy pochodne 37 ha.
Jednym z najbardziej zachwycających drzewostanów w regionie jest ten w Leśnictwie Bukowiec. Jego powierzchnia wynosi 7,38 ha, a wiek drzew to 160—170 lat. Rośnie tam średnio 46 m wysokich drzew, o przeciętnej pierśnicy 53 cm i zapasie drewna wynoszącym 1300 m³/ha. Na szczególną uwagę zasługuje Świerk Andersona, który osiągnął 53 m wysokości oraz 70 cm pierśnicy, co przekładało się na około 11 m³ miąższości pnia. Niestety, drzewo nie wytrzymało sił natury i zostało powalone przez wichurę. Jednak dla upamiętnienia tego okazałego okazu pozostawiono je w lesie w miejscu jego wywrotu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dziechcinka (dzielnica) | Jezioro Czerniańskie | Kaskady Rodła | Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle | Pałacyk Myśliwski Habsburgów w WiśleOceń: Nadleśnictwo Wisła