Skocznia narciarska im. Adama Małysza jest jedną z najważniejszych konstrukcji skoków narciarskich w Polsce. To duża skocznia, której punkt konstrukcyjny wynosi K120, a rozmiar HS 134. Znajduje się w malowniczej Wiśle-Malince, na północnym stoku końca grzbietu Cienków, dokładniej spiętrzenia progu znanego jako Cienków Niżni. Obiekt ten usytuowany jest na wysokości 630 m n.p.m., nad potokiem Malinka i w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 942.
Skocznia im. Adama Małysza to jedna z dwóch dużych skoczni w kraju, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Obiekt ten zasłynął nie tylko z powodu swojego imienia, ale również z powodu znakomitych warunków do skoków narciarskich. Posiada oficjalną pojemność trybun wynoszącą 8000 miejsc, z czego 1233 to miejsca siedzące. W celu dostosowania skoczni do różnych warunków pogodowych, wyposażono ją w nawierzchnię igelitową, mrożone tory najazdowe oraz sztuczne oświetlenie, a także zainstalowano nowoczesną kolej krzesełkową.
Parametry skoczni
Skocznia narciarska im. Adama Małysza charakteryzuje się różnorodnymi parametrami, które mają kluczowe znaczenie dla skoczków narciarskich.
- punkt konstrukcyjny wynosi 120 m,
- wielkość skoczni (HS) osiąga 134 m,
- długość najazdu to 88,2 m,
- nachylenie najazdu ustalono na 35°,
- długość progu wynosi 6,6 m,
- nachylenie progu ma wartość 10,5°,
- wysokość progu wynosi 3,1 m,
- nachylenie zeskoku kształtuje się na poziomach 37,5°/34,8°/32,3°.
Historia
Skocznia narciarska w Wiśle, jedna z najważniejszych polskich aren skoków narciarskich, ma bogatą historię, w której ukazane są nie tylko osiągnięcia sportowe, ale także wyzwania, z jakimi musiała się zmagać.
Skocznia Malinka (1933–2001)
Budowa pierwszej skoczni w Malince miała miejsce w latach 1932–1933, a kierownictwo projektu sprawował Rudolf Kowali. To właśnie tam Mieczysław Kozdruń, pierwszy rekordzista, skoczył 41 metrów.
W 1953 roku skocznia przeszła znaczącą przebudowę, a od 1958 roku odbywały się tam międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. Kolejne prace rozbudowujące miały miejsce w latach 1966-1967, pod nadzorem inżyniera Jerzego Muniaka, specjalisty w projektowaniu skoczni w Polsce. Niestety, w roku 1960, Zdzisław Hryniewiecki doznał poważnego wypadku na zeskoku, co zakończyło jego karierę sportową na skutek złamania kręgosłupa. Najdłuższy skok na tej skoczni to 102,5 m, a należy do Tadeusza Fijasa.
W obliczu sukcesów Adama Małysza, podjęto decyzję w 2001 roku o zburzeniu starej skoczni K105, aby zbudować nową z punktem konstrukcyjnym K120. Ostatnie zawody na starym obiekcie odbyły się 28 lutego 2001 roku, a rekord skoczni ustanowił Wojciech Skupień, osiągając odległość 112,5 m. Choć Robert Mateja skoczył dalej, na 119 m, jego skok nie został uznany z powodu nieustania.
Skocznia im. A. Małysza (2008–)
Akt erekcyjny na budowę nowej skoczni podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski w dniu 28 października 2003 roku. Budowę nowego obiektu rozpoczęto zimą 2004 roku, a uroczyste wmurowanie aktu miało miejsce 5 września 2005 roku, w obecności prezydenta Kwaśniewskiego.
Plan ukończenia budowy wielokrotnie się zmieniał, w tym z powodu osunięcia się ziemi w 2006 roku. W wyniku ekspertyzy krakowskiej AGH stwierdzono, że błędy w projekcie były przyczyną katastrofy budowlanej. Prace zakończono latem 2008 roku, a całkowity koszt budowy wyniósł 48 mln zł.
17 września 2008 roku, Adam Małysz oddał pierwszy skok na nowej skoczni, przekraczając punkt K o kilka metrów. Mimo że nie był on oficjalnie mierzony, media doniosły o osiągnięciu 126 m. W dniach 25-28 września 2008 roku odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski, podczas których skocznia otrzymała imię Adama Małysza. Paweł Słowiok ustanowił pierwszy rekord, skacząc na 123 metry, a Małysz zdobył tytuł mistrza Polski z rekordem skoczni – 132,5 m.
W 2009 roku, w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego, zorganizowano finałowe zawody. Zwycięzcami skoków zostali Marcin Bachleda oraz Adam Małysz, a w 2010 roku Kamil Stoch wyrównał rekord skoczni wynoszący 134,5 m podczas Letniego Grand Prix. Kamil Stoch oraz Stefan Hula zajmowali wysokie miejsca w kolejnych edycjach zawodów.
Od stycznia 2013 roku skocznia gości w swoich progach zawody Pucharu Świata, a pierwsze zawody wygrał Anders Bardal. W 2017 roku startowane były prace nad systemem lodowym, co umożliwiło organizację wydarzeń w cieplejszym okresie. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 2 829 000 złotych.
W sierpniu 2023 roku rozpoczęto gruntowną modernizację skoczni, polegającą na zmianie nachylenia progu oraz budowie nowego zeskoku. Cała modernizacja ma zakończyć się do czerwca 2024 roku, a jej koszt oszacowano na 53 miliony złotych. W związku z tym, Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła wyzerować oficjalny rekord obiektu, który zostanie ustalony podczas przyszłorocznych zawodów Pucharu Świata, zaplanowanych na 12-14 stycznia 2024 roku.
Rekordziści skoczni
W obrębie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza, sportowcy osiągnęli znaczące sukcesy, ustanawiając wiele rekordów, które pozostają w pamięci fanów oraz samych zawodników.
Wśród najważniejszych osiągnięć znajdują się letnie rekordy, które zostały zebrane w formie zestawienia. Dzięki nim możemy dostrzec, jak wielkie umiejętności i determinacja cechowały uczestników tych zawodów.
_ |
|
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty sportowe":
Ośrodek Narciarski Nowa Osada w Wiśle | Ośrodek narciarski Skolnity w Wiśle | Stacja Narciarska Soszów w Wiśle | Stacja narciarska Stok w Wiśle | Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła Malinka | Centrum (kompleks skoczni) | Ośrodek Narciarski Stożek w Wiśle | Stacja Narciarska Cieńków w WiśleOceń: Skocznia narciarska im. Adama Małysza