Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem


Kaplica pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej usytuowana jest na Zadnim Groniu w malowniczej Wiśle-Czarnem. To urokliwe miejsce znajduje się na obszarze rezydencji prezydenta RP, co nadaje mu wyjątkowego charakteru i znaczenia.

Kaplica ta wchodzi w skład Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, stanowiąc jeden z istotnych punktów na pętli beskidzkiej. Przyciąga ona zarówno turystów, jak i miłośników architektury, którzy pragną poznać jej historię oraz podziwiać charakterystyczny drewniany styl budowli.

Na pewno warto odwiedzić to miejsce, gdyż Czarnem i okolica oferują niezapomniane widoki oraz możliwość relaksu w pięknych plenerach Beskidów.

Historia

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej, utrzymana w stylu tyrolskim, została wzniesiona z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga w 1909 roku. To miejsce kultu o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Istotnym momentem w historii kaplicy miało miejsce 12 grudnia 2009 roku, kiedy to Maria Kaczyńska ofiarowała tabernakulum wykonane z mosiądzu z eleganckimi srebrnymi zdobieniami. Wydarzenie to miało duże znaczenie symboliczne, gdyż po tragicznym wypadku w Smoleńsku, w którym zginęli, między innymi, prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka, w kaplicy odprawiono ekumeniczne nabożeństwo ku ich pamięci.

Dodatkowo, 16 października 2016 roku, prezydent Andrzej Duda przekazał kaplicy płaskorzeźbę przedstawiającą „Szczyrkowską Panią i Świętego Jakuba”, co podkreśla więź kulturową i religijną, jaka łączy ten obiekt z historią regionu oraz Polską.

Architektura

Fasada

Budynek charakteryzuje się architekturą w stylu tyrolskim, a jego dach pokryty jest tradycyjnym gontem. Na osi kaplicy wznosi się urokliwa wieżyczka, nadając świątyni charakterystyczny wygląd. Obiekt jest zorientowany w kierunku wschodnim, a po lewej stronie umiejscowiona jest niewielka zakrystia, dodająca całości uroku.

Wnętrze

W prezbiterium możemy podziwiać ołtarz pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, który został wykonany w stylu manierystycznym. W centralnej części ołtarza umieszczono obraz przedstawiający „Drogę Krzyżową” z 1683 roku, a nad nim widnieje wspaniały obraz „Wniebowzięcie i Koronacja Najświętszej Marii Panny”. Ten cenny ołtarz pochodzi ze starego, już nieistniejącego kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Bystrzycy, zlokalizowanej na dzisiejszym Zaolziu. Po rozbiórce kościoła w 1897 roku, budowniczy Prokop przetransportował ołtarz do muzeum zamkowego w Cieszynie. Później, ołtarz został przeznaczony dla powstającego muzeum diecezjalnego w Generalnym Wikariacie w Cieszynie. Książę-biskup Georg Kopp uiścił za niego opłatę w wysokości 800 koron. W momencie, gdy arcyksiążę Fryderyk kompletował wyposażenie do nowo budowanej kaplicy, odkupił ów ołtarz od Generalnego Wikariatu za 500 koron.

Po lewej stronie znajduje się figura św. Jadwigi Śląskiej trzymającej sakiewkę w ręku, która jest darem Jolanty Kwaśniewskiej, a po prawej stronie usytuowana jest chrzcielnica, będąca darem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Nad chrzcielnicą wiszący mały krucyfiks, który zawiera relikwie z Ziemi Świętej, jest darem Marii Kaczyńskiej. Powyżej krucyfiksu znajduje się płaskorzeźba zatytułowana „Szczyrkowska Pani i Święty Jakub”, podarowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który otrzymał ją od Szczyrkowian z dedykacją: „Niech prowadzą po trudnych drogach służby Polsce”.

Dzwonnica

Dzwonnica, którą możemy podziwiać obok budynku kaplicy, ma postać kampanili, a jej budowa datuje się na 2004 rok. Dzwonnica wznosi się na wysokość 10 metrów i mieści w sobie trzy dzwony o różnej wadze: 420 kg, 260 kg i 190 kg, które zostały wykonane przez renomowaną ludwisarnię Felczyńskich.

Nabożeństwa

W tej urokliwej kaplicy św. Jadwigi Śląskiej, położonej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem, odbywają się regularne nabożeństwa w każdą niedzielę.

Nabożeństwa ewangelickie rozpoczynają się o godzinie 10:30, natomiast nabożeństwa katolickie mają miejsce o godzinie 12:00. Warto pamiętać, że wstęp na nie wymaga okazania dowodu osobistego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Ewa Furtak: Ekumeniczna modlitwa, łzy i znicze w Zameczku w Wiśle. katowice.gazeta.pl, 11.04.2010 r. [dostęp 16.12.2012 r.]
  3. Wanda Then: Tabernakulum od prezydenckiej pary. dziennikzachodni.pl, 13.12.2009 r. [dostęp 16.12.2012 r.]
  4. a b c d e Łukasz Drobiec, Remont Konserwatorski kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej w Wiśle Czarnym, cz. 1, "Dachy" nr 10 (118) 2009.
  5. a b c d e f Marcin Augustyn: Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Graniu w Wiśle-Czarnem. kamratowka.pl (tekst według publikacji Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Rezydencja Prezydenta RP. Zamek, Warszawa 2008). [dostęp 16.12.2012 r.]
  6. Józef Londzin: Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim. Nakładem i drukiem „Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra”, Cieszyn 1932 r. s. 41-42.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Kościół ewangelicki w Wiśle Czarnem | Kaplica ewangelicka w Wiśle Jaworniku

Oceń: Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:5