Wierch Skalnity


Wierch Skalnity, osiągający wysokość 763 m n.p.m., stanowi jeden z mniej wybitnych szczytów w Paśmie Stożka i Czantorii, które znajduje się na terenie malowniczej miejscowości Wisła. Wśród lokalnej społeczności górali wiślańskich, szczyt ten znany jest także pod nazwą Wirch Skolnity lub po prostu Skolnity.

Z okolic Wierchu Skalnitego wypływają liczne cieki wodne, które zasilają potok Jawornika oraz Potok Skalnity, a także mniejsze potoki wpływające do rzeki Wisły. Nazwa 'Wierch Skalnity' odnosi się zarówno do mało wybitnej kulminacji w bocznym grzbiecie, który odchodzi w kierunku północno-wschodnim od głównego grzbietu Pasma Stożka i Czantorii, leżąc pomiędzy Cieślarem a Wielkim Soszowem, jak również do całego rozległego masywu, który z zachodniej strony góruje nad centrum Wisły, dzieląc dolinę Jawornika na północy od doliny Dziechinki na południu.

Charakterystyczną cechą grzbietu Wierchu Skalnitego jest jego bezleśność, gdzie dominują łąki oraz niewielka liczba zabudowań przynależących do miasta Wisła. W XIX wieku rozległe polany grzbietowe i podszczytowe były tętniącym życiem ośrodkiem pasterstwa, znanym m.in. z szałasu „Skolnity”. To właśnie Ludomir Sawicki, prowadzący badania dotyczące szałaśnictwa w Śląsku Cieszyńskim w 1913 roku, udokumentował, że ten szałas już wówczas był z dawna zaniechany. Obecnie na tych polanach znajduje się wiele domostw osiedla o tej samej nazwie, administracyjnie przynależącego do Wisły.

Na północno-wschodnim stoku Wierchu Skalnitego zlokalizowany jest również Ośrodek narciarski Skolnity, który przyciąga miłośników sportów zimowych. W 2022 roku rozpoczęto budowę widokowej wieży na szczycie oraz ścieżki w koronach drzew o długości 1,3 km, co jeszcze bardziej wzbogaci oferty turystyczne regionu.

Szlak turystyczny

Na malowniczych zboczach Wierchu Skalnity zlokalizowany jest niezwykle urokliwy szlak turystyczny, który prowadzi z Wisły do Soszowa Wielkiego. Ta atrakcyjna trasa, rozpoczynająca się w miejscowości Wisła, przy dworcu PKS, kusi turystów swoją wyjątkową scenerią oraz umiarkowanym stopniem trudności.

Cała długość szlaku wynosi 8,5 km, a całkowity suma podejść to 470 metrów. Czas przejścia wynosi około 3 godzin, natomiast powrót to średnio 2 godziny i 10 minut.

Warto zarezerwować czas na odpoczynek w trakcie wędrówki, aby móc podziwiać okoliczne pejzaże oraz naturalne piękno. Na trasie można również znaleźć interesujące punkty, takie jak Józefula oraz Przełącz, które zachęcają do dalszej eksploracji regionu.


Oceń: Wierch Skalnity

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:7