Muzeum Beskidzkie w Wiśle


Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle to wyjątkowa placówka umiejscowiona w sercu regionu, będąca jednocześnie oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Muzeum otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających 16 sierpnia 1964 roku, w trakcie pierwszego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, dzięki staraniom zaangażowanego społecznie twórcy i publicysty, Andrzeja Podżorskiego.

W jego zbiorach znaleźć można bogaty wachlarz eksponatów obrazujących życie i kulturę górali Beskidu Śląskiego. Znajdują się tu przedmioty codziennego użytku, meble, tradycyjne stroje oraz przykłady sztuki ludowej. Muzeum posiada również znakomitą kolekcję malarstwa artystów, takich jak Czesław Kuryatto, Ludwik Konarzewski, Jan Wałach oraz Paweł Steller.

Co więcej, muzeum otoczone jest piękną enklawą architektury drewnianej, która zachwyca swoją oryginalnością. Warto podkreślić, że placówka czynna jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków, a wstęp do niej jest płatny.

Budynek, w którym mieści się muzeum, to dawna karczma ewangelicka, która w przeszłości służyła jako schronienie dla pielgrzymów przybywających na nabożeństwa z dalekich dolin i stoków. Murowana konstrukcja, która powstała w 1827 roku, zastąpiła drewnianą gospodę z 1794 roku. To miejsce ma również swoje znaczenie historyczne, ponieważ 2 marca 1960 roku zostało wpisane do rejestru zabytków.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Marcin Żerański: Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Cieszyn: Pracownia na pastwiskach, 2012 r., s. 219. ISBN 978-83-933109-3-7.

Oceń: Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:5